وكالت آن لاين ( آنلاين ) | وکیل | سایت وکیل | وکالت | سایت وکالت | وب سایت وکیل | وکیل دادگستری | وکیل با سابقه |دفتر وکالت | مشاوره حقوقی | مشاوره آنلاین حقوقی | مشاوره تلفنی با وکیل | مشاوره تلفنی حقوقی | مشاوره با وکیل | قبول کلیه دعاوی حقوی | بانک قوانین ایران | فروشگاه کتاب نرم افزار حقوقی
   
|وکــــیـــــل پایه یک|وکیل|وکالت| وکیل دادگستری|سایت حقوقی|وکلای دادگستری|مشاوره حقوقی |وکــــیـــــل پایه یک|وکیل|وکالت| وکیل دادگستری|سایت حقوقی|وکلای دادگستری|مشاوره حقوقی |وکــــیـــــل پایه یک|وکیل|وکالت| وکیل دادگستری|سایت حقوقی|وکلای دادگستری|مشاوره حقوقی
امروز دو شنبه 6 بهمن 1399
    قبول دعاوی حقوقی سوالات حقوقی مشاوره تلفنی امور موکلین صفحه اصلی
کانال رسمی سایت حقوقی خوشیاران در تلگرام
صفحه اصلی Google
خبرگزاری میزان
کانون ملی وکلا
پرتال جامع قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران
معاونت آموزش
مأوی
سازمان پزشکی قانونی کشور
دادگستری کل استان تهران(معاونت آموزش)
آدرس و تلفن دفاتر خدمات قضائی
مرکز ارتباط مردمی قوه قضائیه
دیوان عدالت
سایت قوانین
قضاوت
اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی قوه قضائیه
دادستانی کل کشور
وزارت دادگستری
مرکز امور شوراهای حل اختلاف
سازمان قضایی نیروهای مسلح
ستاد دیه
روزنامه رسمی کشور
اداره کل امور بین الملل
سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
سازمان بازرسی کل کشور
سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور
دادسرای عمومی و انقلاب تهران
شورای حل اختلاف استان تهران
کانون سردفتران و دفتریاران
سامان ثبت احوال کشور
روزنامه حمایت
خبرگزاری قسط
سامانه ملی قوانین و مقررات
اداره کل ثبت احوال استان تهران
خبرگزاری مجلس شورای اسلامی
مجلس شورای اسلامی
دیوان محاسبات کشور
شورای نگهبان
نرم افزار لوح حق
قانون همراه
ستاد حقوق بشر قوه قضائیه
درگاه خدمات الکترونیک قضایی
آدرس دفتر وکالت
تهران، ضلع غربی چهارراه ولیعصر، خ برادران مظفر (صبای شمالی)، ساختمان صبا، پلاک ١٠١، طبقه ٨، واحد ٣٩ پذیرش : شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17 الی 21 :شماره های تماس 09122208184
دفاتر ثبت اسناد و املاک
جستجوی سردفتران
سایت موسسه حقوقی رضا خوشیاران
جدیدترین مصوبات قانونی و انتشار اخبار حقوقی و مقالات
سردفتران ازدواج و طلاق
جستجوی سردفتران ازدواج و طلاق
خدمات اطلاع رسانی الکترونیک
راهنمای امور مراجعین سازمان ثبت املاک و اسناد کشور
 
  ***کاربر گرامی لطفا برای بازدید از وبسایت از مرورگر فایر فاکس و یا گوگل کروم استفاده نمایید***

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/khoshyaran/khoshyaran.com/templates/khoshyaran/Main.php on line 122
پیشگیری از بزهکاری اطفال با بهبود روابط خانوادگی
تاریخ انتشار : 05-05-1391

پیشگیری از بزهکاری اطفال با بهبود روابط خانوادگی


خانواده‌ها مهمترین نقش را در زمینه تربیت و درونی‌سازی ارزش‌ها ایفا می‌کنند
پیشگیری از بزهکاری اطفال با بهبود روابط خانوادگی   


گروه حقوقی- پیشگیری از جرم نیازمند برنامه‌ریزی بلندمدت است. در صورتی که ارزش‌های اخلاقی و اصول اساسی یک جامعه از دوران کودکی در شهروندان درونی شود، آنها در آینده انطباق بیشتری با قوانین خواهند داشت و در بزرگسالی با دل و جان با قوانین و مقررات همراهی خواهند داشت.

دوران کودکی بیشتر در محیط خانواده سپری می‌شود و اعضای خانواده بیشترین تاثیر را در شکل‌گیری شخصیت کودک ایفا می‌کنند به همین دلیل بهبود روابط خانوادگی کودکان می‌تواند نسل آینده را قانون‌پذیرتر پرورش دهد.بررسی ریشه‌ای مسائل اطفال و از آن جمله بزهکاری اطفال، برای رسیدن به یک جامعه ایده‌آل شرطی ضروری محسوب می‌شود. با توجه به اینکه ریشه بسیاری از جرایم ارتکابی در جامعه به گذشته مرتکبان آن جرایم باز می‌گردد، با تحلیل گذشته چنین افراد بزهکاری مشخص خواهد شد که اکثر این افراد در زمان طفولیت خود مرتکب انواع بزه شده‌اند یا لااقل حسب مورد با توجه به رفتاری که از خود بروز داده‌اند، از طرف اجتماع، طفل یا نوجوانی نابهنجار تلقی شده‌اند. تحلیل و بررسی عوامل موثر بر بزهکاری این قشر از افراد جامعه در راستای از بین بردن ریشه مجرمیت در اجتماع ضروری است. در واقع در یک جمله می‌توان گفت که بسیاری از افرادی که همواره مرتکب جرایم گوناگون می‌شوند، همان کودکان بزهکار دیروز هستند. با توجه به اهمیت مسائل و مشکلات خانوادگی به عنوان موثرترین عامل در بروز رفتار مجرمانه در اطفال و نوجوانان، به تحلیل و بررسی تاثیر عامل خانوادگی در بزهکاری اطفال و نوجوانان می‌پردازیم.

خانواده، هسته اولیه رشد فردی
محیط خانواده اولین محیطی است که فرد در آن رشد می‌کند و هنجارها را می‌آموزد. علی‌رغم این‌که بسیاری از عوامل در وقوع بزهکاری اطفال و نوجوانان دخیلند، اما در گام نخست این خانواده‌ها هستند که نقش تعیین‌کننده‌ای در سرنوشت اطفال دارند. اساسا افراد پس از تولد تحت تاثیر افکار، عقاید و رفتار اعضای خانواده خود قرار دارند. بنابراین خانواده اولین محل و عاملی است که در رفتار تاثیر می‌گذارد. در سنین اولیه زندگی، کودک با این که هنوز راه نمی‌رود و حرف نمی‌زند، با این حال حس تقلیدپذیری قوی‌ای دارد و حرکات و رفتار اطرافیان در ضمیر او حک شده و شخصیت طفل تکوین می‌یابد. اهمیت زندگی خانوادگی برای کودکان به مراتب از افراد بالغ بیشتر است. چراکه در اینجاست که کودک اولین تجربیات خود را در زیستن با دیگران می‌آموزد. در محیط خانواده است که پایه رشد و فعالیت‌های آینده کودک گذاشته می‌شود.

محیط نابسامان خانوادگی
خانواده‌های ستیزه‌گر و متلاشی شده یکی از عوامل اصلی گرایش به بزهکاری محسوب شده است، زیرا اکثر ناراحتی‌های نوجوانان زاییده امر و نهی و سختگیری‌های والدین، بی‌مهری درکودکی، عدم رفاه و امنیت، عصبانیت والدین، سستی اصول اخلاقی، حمایت زیاد از نوجوانان و آرزوهای جاه‌طلبانه والدین برای نوجوانان است. نوجوانانی که در کودکی و در نوجوانی از آزادی و وسایل اولیه زندگی محروم بوده و نتوانسته‌اند به تحصیلات خود ادامه دهند مسلما می‌خواهند حقوق از دست رفته را بدست آورند و انتقام خود را از والدین و اجتماع بگیرند. این است که به‌طور عمدی به دنبال اعمالی می‌روند که از آنها منع شده‌اند. بنابراین به تجاوز علیه حقوق دیگران از طریق ارتکاب بزهکاری اقدام می‌کنند تا بدین وسیله فشارهای درونی و ناراحتی‌های خود را تسکین داده باشند، غافل از این‌که دردی بر دردهای خود خواهند افزود. منازعات خانوادگی اعم از مشاجرات والدین یا مشاجرات بین فرزندان، اعتیاد والدین به مواد‌مخدر و مشروبات الکلی، ازدواج‌های مکرر، تبعیض بین فرزندان و طلاق همگی از عوامل مهم بزهکاری نوجوانان محسوب می‌شوند. هیچ نوع عاطفه‌ای بر چنین خانواده‌هایی حکمفرما نیست و نوجوان احساس ناامنی می‌کند .

حضور نداشتن یکی از والدین
خمیر مایه مولفه‌های اصلی شخصیت متعادل یا متزلزل کودکان در کانون خانواده و در سایه تعامل مطلوب با والدین، به ویژه مادر، شکل می‌گیرد. خانواده‌ای که در آن یکی از والدین‌ حضور نداشته باشد، احتمالا موجب ناراحتی نوجوانان آن خانواده می‌شود. زیرا اگر مادر نباشد، نوجوان از کودکی احساس کمبود کرده و عواطف ناخوشایندی در او ایجاد می‌شود که عامل مهم بزهکاری بشمار می‌رود. رابطه عمده‌ای بین طول مدت بزهکاری و کفایت نداشتن و یا موفقیت والدین از مراقبت از طفل وجود ندارد، ولی طول مدت اقامت اطفال در خانواده و وجود والدین و زندگی با آنها، در روابط خانوادگی و جلوگیری از انحراف آنها کاملا موثر است. مرگ یا جدایی والدین و یا طلاق و ترک خانواده، در روحیه اطفال و احتمالا در ارتکاب بزه از ناحیه آنان موثر خواهد بود و باعث عدم انطباق اجتماعی آنان خواهد شد.

اشتغال مادر
اشتغال به کار مادر و خستگی جسمی ناشی از آن، حوصله رسیدگی به امورات طفل را از مادر خانواده سلب می‌کند. کسانی که مخالف اشتغال زن در خارج از خانه هستند، معتقدند که از یک طرف زن موجودی لطیف است و این بی‌انصافی است که مرد از زن خود توقع دو مسئولیت بزرگ کار در داخل و خارج از منزل را داشته باشد. اگر زن شاغل نباشد، نیروی خود را در جهت بهبود منزل بکار می‌برد و دیگر لازم نیست بیش از حد لازم بار مسئولیت را به دوش بکشد. وابستگی نداشتن زن به سازمان‌ها و ادارات ایجاد فراغت فکری می‌کند. همچنین وقتی همسر شخصی در خارج از منزل اشتغال نداشته باشد، خود او نیز از فشارهای اجتماعی مصون خواهد ماند و از لحاظ بهداشتی فشار کمتری به اعصاب و روانش وارد می‌آید. در نتیجه می‌تواند به خوبی از افراد خانواده نگهداری و
پرستاری کند.

حضور نداشتن و رفتار نامناسب پدر
در عین حال که فرزندان خانواده به عواطف سرشار مادر احتیاج دارند، به قدرت و مدیریت پدر نیز نیازمند هستند، از همین روست در اسلام اداره و مدیریت خانواده بر عهده پدر گذارده شده است. در برخی خانواده‌ها ممکن است پدر تنها به فکر شغل خود بوده، از انجام وظایفش در منزل شانه خالی کرده و بار سنگین اداره منزل را به دوش مادر بنهند، حال آن‌که مادر به تنهایی قادر به اداره امور خانوادگی نیست. این قبیل افراد اساسا حساسیتی نسبت به آینده فرزندان خود نشان نمی‌دهند. همچنین ممکن است پدر خانواده دارای ضعف روحی و ناتوانی در اداره امور خانواده باشد، به‌طوری که در نظر سایر اعضای خانواده به حساب نیاید. برخی تفریحات و اوقات فراغت خود را محدود به روابط با دوستان خود کرده و در برابر همسر و فرزندان خود احساس مسئولیت نمی‌کند. در برخی موارد مشاهده می‌شود که پدران خانواده در اعمال مدیریت خود بر خانواده از خشونت استفاده کرده و اصولا رفتاری خشن دارند. تمام این‌ها حقوقی است که از یک طرف به طور مستقیم از فرزند خانواده سلب شده و از طرف دیگر عاملی زیربنایی در شروع به اعمال خلاف توسط اوست.

طلاق
جدایی والدین تاثیری منفی در جامعه‌پذیری اطفال دارد. طلاق پدر و مادر موجب التهاب و تشویش فرزندان می‌شود. هنگام جدایی زن و شوهر، غالبا سرنوشت اطفال بازیچه دست آنان قرار می‌گیرد. محروم کردن طفل از دیدار پدر و مادر در روحیه او تاثیر سوء می‌گذارد که عکس‌العمل آن بعدا به صورت بد خلقی و یا افسردگی، لجبازی و تمرد از اوامر پدر، مادر و دیگران تجلی خواهد کرد. هنگام طلاق، اغلب پدران و مادران چنان تنفری از هم دارند که بدون هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای می‌خواهند از هم جدا شوند و در این میان تنها بازمانده اصلی، کودکان معصوم خواهند بود. نوجوانان در مقایسه با کودکان سازش‌پذیری بیشتری نسبت به مساله طلاق نشان می‌دهند و شاید به این دلیل باشد که در این سن، نوجوانان استقلال بیشتری پیدا کرده و ارتباط نزدیکی با والدین خود ندارند.

اعتیاد والدین
معمولا پدران معتاد برای حفظ رابطه خود با همسر و فرزندان، آنها را نیز به مصرف و توزیع مواد مخدر وا می‌دارند. آنها معمولا به دلیل وابستگی شدید به مواد مخدر در قبال فرزندان خود احساس مسئولیت نداشته یا حداکثر در رتبه‌بندی خود مسئولیت پرورش فرزندان را در اولویت بعدی نسبت به مصرف مواد مخدر قرار می‌دهند. زندانی شدن والدین بالاخص مادر به خاطر اعتیاد، علاوه بر این‌که باعث جدایی طفل از مادر می شود، باعث ایجاد عوارض نابهنجاری خواهد شد، مانند شیرخوارانی که ناگزیر در آغوش مادر در محیط جرم‌زای زندان پرورش می‌یابند.

دوستی و تفاهم بین والدین
از زمانی که نوزاد چشم به جهان  می‌گشاید، به محبت و نگهداری نیازمند است. از این‌رو اگر در مواردی مشکلاتی در روابط پدر و مادر وجود داشته باشد، لازم است این مسایل را نزد فرزندان آشکار نکنند یا احیانا یکی در غیاب دیگری به انتقاد و بدگویی از طرف‌ مقابل نپردازد. در روابط خانواده سعی شود با گذشت و سازش، روابط صمیمانه را روز به روز مستحکم‌تر ساخته و با انتظارات نامعقول و سختگیری، صمیمیت را به سردی و درگیری تبدیل نکنیم، چرا که در این‌صورت اولین کسی که ضربه خواهد خورد، فرزند معصوم و بی‌گناه است.

تربیت در نهاد خانواده
تنها نهادی که بر تربیت تاثیر می‌گذارد، دولت نیست. نقش خانواده و گروه‌های دوستی با نقشی که دولت در این حوزه برعهده دارد، برابری می‌کند. تکلیف خانواده در تربیت در قانون اشاره شده است. ماده 1104 قانون مدنی، زن و شوهر را مکلف می‌کند که در تربیت اولاد خود با یکدیگر همکاری کنند. بنابراین تربیت فرزندان یکی از تکالیف خانواده است. در ماده 1173 همین قانون نیز به اهمیت صلاحیت اخلاقی پدر و مادر و تربیت اخلاقی طفل تاکید شده است. در صورتی که یکی از والدین حضانت طفل را برعهده داشته باشد، اشتهار به فساد اخلاق اعتیاد زیان‌آور به الکل و مواردی از این قبیل که تربیت طفل را به خطر می‌اندازد، سبب سلب صلاحیت شخصی می‌شود که حضانت طفل را برعهده دارد. اما مهمترین ماده قانونی که به تکلیف والدین به تربیت طفل اشاره دارد، ماده 1178 قانون مدنی است که به موجب آن ابوین مکلف هستند که در حدود توانایی خود به تربیت اطفال خویش بر حسب مقتضی اقدام کنند. قانون مدنی در این راستا به والدین حق تنبیه طفل را می‌دهد، اما تاکید می‌کند که آنها نمی‌توانند به استناد این حق، فرزند خود را خارج از حدود، تنبیه کنند.(ماده 1179 قانون مدنی) تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف در ماده 1173 قانون مدنی نیز منع شده است.

نقش دولت در درونی شدن ارزش‌ها در کودک
در کنار خانواده، نهاد دیگری که در تربیت کودکان در دروان کودکی تاثیر می‌گذارد، دولت است. بی‌تردید در دنیای کنونی دخالت گسترده دولت در همه امور طرفدار چندانی ندارد، اما مقوله آموزش و تربیت هنوز از آن حوزه‌هایی است که حضور دولت در آن پررنگ است. در قانون اساسی کشور ما به صراحت به نقش دولت در فرآیند آموزش و تربیت تصریح شده است. بدین ترتیب، باید پذیرفت که بخشی از مقوله پیشگیری از جرم، آموزش‌ها و آموزه‌های تربیتی است که انسان در دوران کودکی و نوجوانی از خانواده دریافت می‌کند. نقش خانواده در جامعه‌پذیر کردن کودک بسیار گسترده است. در کنار خانواده، دولت از طریق آموزش‌های رسمی و غیررسمی در آموزش و جامعه‌پذیر کردن کودک نقش بزرگی برعهده دارد.

برچسب ها : حقوق , قانون اساسی , مقررات , جرم , خانواده , حقوقی , زندان , قانون مدنی , حد , حق , همسر , عوارض , قانون , رابطه , قوانین , خلاف , مدت , زن , خانه , فرزند , تجاوز , حمایت , حضانت , مسئولیت , قانونی , ضربه , اطفال , حدود , پدر , جسمی , سنگین , انحراف , کودک , اولیه , تلقی , زیاد , مسایل , مرد , اهمیت , مواد مخدر , تربیتی , ضرب و جرح , بزهکاری , قوانین و مقررات , , خشونت , عمدی , استقلال , قرار , اشتغال , شغل , زندانی , دولت , مواد , مشروبات , صلاحیت , اسلام , اجتماع , نوجوان , اصول , آزادی , , انسان , تحصیلات , مخدر , کشور , مدیریت , اساسی , نظر , مدنی , رسمی , متعارف , روابط , علیه , تحلیل , نیروی , بدون , رسیدگی , کار , فساد , راه , موجودی , تربیت , خشن , اجتماعی , ادامه , حوزه , مصرف , معتاد , اعتیاد , مجرمانه , سرنوشت , ماده , عدم , شخصیت , سوء , استفاده , شخصی , پیشگیری , ما , توجه , همکاری , شوهر , الکل , خانوادگی , طفل , پایه , امور , سلب , , دنیای , روز , اداره , بزرگ , اخلاقی , جامعه , آموزش , صورت , عامل , التهاب , خالی , حساب , مرگ , بر , تاثیر , وقوع , ویژه , شاغل , رفاه , ماده 1173 , فرزندان , مقایسه , لازم , نتیجه , نوع , ارتباط , تحت

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

 
 
خدمات حقوقی مشاوره و وکالت موسسه حقوقی رضا خوشیاران 
آدرس دفتر وکالت 
صفحه اصلي 
بخش دانلود از سایت 
برنامه هفتگي 
امور موکلین 
مشاوره تلفنی 
قبول کلیه دعاوی حقوقی 
سوالات حقوقي كاربران 
سايت هاي مرتبط 
گالري تصاویر 
اخبار حقوقی و حوادث 
مطالب و مقالات حقوقی 
اخبار گوناگون و اقتصادی 
اخبار و مطالب دانشگاهی 
قوانین و مقررات داخلی 
قوانین و مقررات خارجی 
درگاه نظرات مشورتی اداره حقوقی قوه قضائیه 
نظرات مشورتی 
هشدارهای انتظامی 
نشست های قضایی 
آرای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی کشور 
آرای اصراری هیئت عمومی دیوان عالی کشور 
منتخب آرای دیوان عالی کشور 
آرای هیات عمومی دیوان عدالت اداری 
آدرس محاکم و دادسراها و کلانتری ها 
نشانی نهادها، سازمان ها، سفارتخانه ها، دانشگاه ها 
نظرسنجی سایت 
سایت های مفید 


 
وكالت آن لاين ( آنلاين ) | وکیل | سایت وکیل | وکالت | سایت وکالت | وب سایت وکیل | وکیل دادگستری | وکیل با سابقه |دفتر وکالت | مشاوره حقوقی | مشاوره آنلاین حقوقی | مشاوره تلفنی با وکیل | مشاوره تلفنی حقوقی | مشاوره با وکیل | قبول کلیه دعاوی حقوی | بانک قوانین ایران | فروشگاه کتاب نرم افزار حقوقی